סידרת סיורים בימי רביעי (* חמישי) - בימי מתתיהו . . . חשמונאי ובניו
צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
סידרת סיורים בימי רביעי (* חמישי) - בימי מתתיהו . . . חשמונאי ובניו

 

 

 מלכות החשמונאים - בימי מתתיהו ... חשמונאי ובניו 

כהתעלה החשמונאיתללי

 • הסיורים מתקיימים באוטובוסים
 • היציאה לסיורים מתחנת ארלוזורוב
 • בכל סיור תהיינה נקודות איסוף מרכזיות נוספות.
  נקודות אלו - מפורטות בכל סיור וסיור להלן.
 • בסיורים משולבים קטעי הליכה קלה עד בינונית.
  אופי קטעי ההליכה - מפורטים בכל סיור וסיור להלן.
 • הסיורים בסידרה זו רובם מתקיימים בימי רביעי (2 מהם, בימי חמישי) - אחת לשבועיים.
  התאריכים מפורטים להלן.

לעלות ולהרשמה - הקליקו כאן


מבוא:
בסדרת סיורים של 6 ימים, נלווה מקרוב את אחת מהתקופות הסוערות בחיי העם - תקופת החשמונאים.
נעקוב מקרוב אחר חייהם של בני חשמונאי, נגיע אל האתרים בהם התרחשו המאורעות בתקופה זו, הפזורים סביב לעיר המקדש, תרתי משמע.
נחוש את אווירת מסירות הנפש במסע חייהם ואת תחושת השליחות והקדושה, שאפיינה את מהלך מלחמותיהם ונכיר את הקשיים מולם הם התמודדו מבית ומחוץ.
נראה גם מקרוב את התוצאות הפנימיות והחיצוניות ואת השתלשלות ממלכת החשמונאים וצאצאיהם.  
עם טובי החוקרים והמדריכים
נגלה את שרשינו העתיקים בארץ אהובה.     


 הסיורים

סיור מס' 1
יום רביעי, כ"ז טבת (9.1.13)
בהדרכת מנחם שניר

מלכותו של אלכסנדר ינאי 
בעקבותיו - בעזרת הספר "מלך בשר ודם" (משה שמיר)
מבט אל הסרטבאאת היום נתחיל בנסיעה ארוכה ונתחיל את הסיור בטיפוס רגלי אל פסגת ה"סרטבה" - היא "אלכסנדריון" - מבצרו של אלכסנדר ינאי. מכאן נרד אל "גאון-הירדן" לאתר חדש ולא מוכר, ונשמע על אחד מקרבות אלכסנדר ינאי - הקרב בתלמי לטירוס מושל "קפריסין. נמשיך מכאן ל"עין סוכות" - מעיין ובריכה הצופים אל "גאון-הירדן". נעלה מכאן בדרך נוף הגלבוע ונגיע לתצפית מקיפה של 360* על עמק יזרעאל, ארץ שומרון והגליל. נרד מהגלבוע אל העמק ונסיים את היום במפגש מרתק עם חבר "בית-השיטה".

 • נקודות איסוף נוספות - צומת קסם ואריאל 
 • משך ההליכה הרגלית - כשעתיים וחצי ל"סרטבא"
 • אופי ההליכה - בינונית עד קשה


סיור מס' 2
יום רביעי, י"ב שבט (23.1.13)
בהדרכת ז'אבו (זאב) ארליך

"ממלכת כהנים" - מכהנים לוחמים לשליטי ממלכה 
להרי גופנא ועמק הלבונה ב"דרך האבות"
עמק הלבונהאת היום נבלה יחד עם החשמונאים שמצפון ל"ירושלים". נתחיל בביקור ב"חורבת-ניסיה" - ישוב עתיק ליד "פסגות" עם סיפור "קרב-אלעשה" בו נהרג יהודה המכבי ונתצפת על אזור קרבות החשמונאים. נמשיך מכאן בנסיעה, ובוואדי "חרמייה" נצא לסיור רגלי אל "חורבת א-תיל" ואתרים מעניינים נוספים ב"הרי-גופנא". מכאן נגיע אל אתר קרב יהודה באפולוניוס ב"עמק הלבונה" כפי שמספר לנו "ספר-מכבים", ונעצור בדרכנו גם במלון הדרכים העתיק שעל דרך האבות - "חאן-לבונה". נוסיף ונצפין לרכס "איתמר" ונצא לסיור רגלי אל מבצר הגבול החשמונאי מול ארץ-השומרונים היושב בפסגת "חורבת-ארומה". שם גם נדבר על היחסים בין העמים והחרבת "בית-המקדש השומרוני" אשר ב"הר-גריזים". את היום נסיים בביקור בחוות הגבינות של כובש ההר אברי רן.

 • נקודת איסוף נוספת -  ב"פסגת זאב"
 • משך ההליכה הרגלית - כשעתיים בהרי גופנא, כשעתיים ל"תל-ארומה"
 • אופי ההליכה - בהרי גופנא - בינונית, למבצר ארומה - בינונית עד קשה


סיור מס' 3
יום חמישי, כ"ז שבט (7.2.13)
התעלה החשמונאיתבהדרכת ד"ר דורון שר-אבי

מריב האחים ותוצאותיו - אובדן ממלכת החשמונאים
עיר המקדש והמלוכה - בירת החשמונאים
נתחיל את היום במעקב בעיר העתיקה אחר תוואי ה"חומה-הראשונה" שבנו מלכי בית חשמונאי. נמשיך לחפירות הכותל המערבי והתעלה החשמונאית ונדון במקומה של ה"חקרא" - מעוז המתייוונים שנהרס עד היסוד. לאחר מכן נצא מהעיר העתיקה דרך "שער הפרחים" לביוקר במוזיאון רוקפלר בדגש על ממלכת החשמונאים. מ"שער-האריות" אל הקברים המונומנטליים ב"נחל-קדרון". משם נרד דרך חורשת "גת-שמנים" אל הקברים המונונטליים בנחל "קדרון". נמשיך להקיף את "הר-הבית" ונצפה ב"תפר" החשמונאי בחומת ההר.

 • נקודת מפגש נוספת - בשער יפו
 • משך ההליכה הרגלית - כחמש שעות עירוניות
 • אופי ההליכה - קלה


סיור מס' 4
יום רביעי, י"ז אדר  (27.2.13)
בהדרכת ד"ר אייל דודסון

בין ההר למדבר - מלכות יהונתן, שמעון ויוחנן
החשמונאים במזרחה של ארץ
גשר אמת המים להורקניהויש יורד לים המלח בדרך יריחו. ניסע היום מזרחה בדרך זו, ונגיע הבוקר אל ה"בוקע", היא "בקעת הורקניה". מכאן נצא לסיור רגלי, למבצרו של יוחנן הורקנוס במדבר יהודה - "הורקניה", שם אולי מקום זריקת השעיר לעזאזל. נראה את מערכת המים המשוכללת אל המבצר, ונבקר גם במנהרות המסתוריות, הקשורות אולי לאנשי כתות מדבר יהודה, כמאתיים שנה מאוחר יותר. בהמשך היום נרד אל מעברות הירדן ל"קצר-אל-יהוד" - ונשמע את הסיפור המדהים של צליחת הירדן בשחייה על יד יונתן ושמעון החשמונאים, במלחמתם במצביא בקחידס וצבאו העצום. נמשיך משם ונבקר במבצר ה"קיפרוס" הצופה אל בקעת יריחו בפתח "נחל-פרת" בו נרצח שמעון החשמונאי על ידי חתנו, ונתצפת אל "ארמונות-החשמונאים" אשר בפאתי "יריחו" (אם יתקבל אישור, נרד אל הארמנות ברגלינו ונבקר בארמונות, בין עשרות מקוואות מפוארים מהתקופה החשמונאית). נמשיך את היום בשכשוך במים ובמעקב אחר אמת המים החשמונאית אשר ב"וואדי-קלט". את היום נסיים בשיחה עם הרב יהודה קרוייזר מ"מצפה-יריחו".

 • נקודת איסוף נוספת -  ב"גבעה הצרפתית".
 • משך ההליכה הרגלית - כשלוש שעות ל"הורקניה", כשעה וחצי ל"ארמונות-החשמונאים"
 • אופי ההליכה - בינונית עד קשה


סיור מס' 5
יום רביעי, כ"ד אדר (6.3.13)
בהדרכת ז'אבו (זאב) ארליך

מי לה' אלי - ממתתיהו ליהודה 
בין שפלה לבירה
המבצר בגבעת התיתורהאת היום נתחיל בתל "עקד" - מבצר מהתקופה החשמונאית (הלינסטית) ונלך דרך אמת המים, אל חורבות העיר "אמאוס" - אחת מהערים ההלניסטיות בתקופת בית שני - לדיון מקיף בתופעת ההתיוונות. נחצה בנסיעה את העיר החדשה ונברר, היכן היא באמת העיר החשמונאית - "מודיעין"? נצא את העיר הבנויה לתלפיות ונגיע למתחם שנחשף אך לאחרונה - קברים חדשים / ישנים שנחשפה בהם גם כתובת מעניינת. מהאתר המכונה "קברות-המכבים" נצא לתצפית מרשימה ממצוק "שילת" על "נחל-חשמונאים" ואל הכפר "אל-מידיא". נמשיך בדרכנו אל "גבעת התיתורא" - העיר הגדולה מתקופת בית שני ונבקר במתקנים החקלאים ובבורות המים, ואולי כאן היתה העיר "מודיעין"? כאן גם נשמע על קרבות מלחמת השחרור באיזור מודיעין - כ"מעשה אבות סימן לבנים". נמשיך בנסיעה ונתחיל לעלות ההרה במעלה "בית-חורון". ניכנס לקצה יישוב "בית-חורון" כדי להתרשם מהמעלה העתיק, שעל נתיבו העתיק הגענו עד הלום. נמשיך במעלה ונגיע עד "גבעון-החדשה" - כדי לספר את סיפור קרב "אמאוס" וקרב "חדשה", ונסיים את היום בביקור ותצפית בין ערביים מ"נבי-סמואל", כאן גם נדון על מיקומה של "המצפה" בה התכנס צבאו של יהודה המכבי.

 • נקודת איסוף נוספת - בתחנת הדלק "לטרון"
 • משך ההליכה הרגלית - כשעה ב"פארק קנדה", וכשעה במצוק-שילת ונחל מודיעין
 • אופי ההליכה - קלה 


סיור מס' 6
יום רביעי, ב' ניסן (13.3.13)
בהדרכת ד"ר חגי בן-ארצי

הקרב על ההר 
המכבים בדרך אל העיר מדרום
מבט על נחל תקועניסע היום דרך "ירושלים" ונגיע ישירות ל"כרמי-צור" היישוב הדרומי של "גוש-עציון". שם נתצפת על "חורבת-טובקא" שליד "חלחול", היא ככל הנראה "בית-צור" מקום הקרב הרביעי של יהודה המכבי. נצפה גם אל "ארץ-האדומים" בדרום יהודה, היריבים, ולעיתים בעלי הברית של החשמונאים. מכאן נתחיל להצפין לכיוון ירושלים ונגיע ללב "גוש-עציון" ל"חורבת-זכריה" - שם נדבר על קרב "בית-זכריה" בו נהרג אלעזר החשמונאי. נמשיך בנסיעה ל"נוקדים" אשר במזרחה של "גוש-עציון" ונרד לנחל "תקוע". שם ליד המערות נספר את סיפורו של יונתן החשמונאי - מחדש המרד לאחר הכשלון של יהודה המכבי. נמשיך משם אל ההרודיון (הר הורדוס) לכדי לשמוע את סופה של שושלת החשמונאים ונסיים את היום בתצפית על הר הבית - הלב החשמונאי.

 • נקודת איסוף נוספת - בקניון "מלחה"
 • משך ההליכה הרגלית - כשעה וחצי
 • אופי ההליכה - בינונית


 • לפרטים הטלפון הירוק: 02-9974222
עבור לתוכן העמוד