סידרת סיורים בימי שלישי - החברה היהודית בימי בית שני, המשנה והתלמוד
צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
סידרת סיורים בימי שלישי - החברה היהודית בימי בית שני, המשנה והתלמוד

 

 

 החברה היהודית בימי בבית שני, המשנה והתלמוד

כללי

 • הסיורים מתקיימים באוטובוסים
 • היציאה לסיורים מתחנת ארלוזורוב
 • בכל סיור תהיינה נקודות איסוף מרכזיות נוספות.
  נקודות אלו - מפורטות בכל סיור וסיור להלן.
 • בסיורים משולבים קטעי הליכה קלה עד בינונית.
  אופי קטעי ההליכה - מפורטים בכל סיור וסיור להלן.
 • הסיורים בסידרה זו מתקיימים בימי שלישי - אחת לשבועיים.
  התאריכים מפורטים להלן.

לעלות ולהרשמה - הקליקו כאן


מבוא:
בסדרת סיורים של 6 ימים, נצא בנתיבים קדומים ונעקוב אחר חייהם של קדמונינו בימי הבית השני.
נגיע למקומות מושבם, כפרים ועיירות בהם התרחשו המאורעות באותה תקופה, נחוש באווירה האופפת את בתי הכנסת בהם התפללו, נכיר מקרוב את הקשיים מולם הם התמודדו מבית ומחוץ.
נעבור בגליל העליון והתחתון, בשומרון בליבה של עיר הקודש ובגולן.
נבין מקרוב את האחדות ואת המחלוקות בהתהוות הילכות החיים והפרשנויות השונות ואת היווצרות התורה שבעל פה מתוך מציאות החיים של אז והשתרשותם, עד לימינו אלה.
עם טובי החוקרים והמדריכים
נגלה את שרשינו העתיקים בארץ אהובה.      


 הסיורים

סיור מס' 1
יום שלישי, כ"ו טבת (8.1.13)
בהדרכת ד"ר חגי עמיצור

מה בין צדוקים לכהנים 
סביב לעיר ובליבה
מרכז דוידסון - הגן הארכיאולוגיהיום נגיע ל"ירושלים" ואת ראשיתו של הסיור היום, נפתח בהקדמה על השוני בין תורת ה"בית-הראשון" ל"בית-השני" ובביקור ב"מערת שמעון-הצדיק" - משיירי כנסת הגדולה. נעלה מכאן עם האוטובוס ל"הר-הזיתים" לתצפית מרשימה על העיר מגג "בית-החושן". לאחר שהתבשמנו מיופיה של העיר, ומבלי חשק לעזוב את התצפית המיוחדת נמשיך בסיורנו, ובירידה רגלית נגיע ל"חצר כנסיית-דומינוס-פלאביט" - שהיא כנראה מקום שריפת "פרה-אדומה". לאחריה נמשיך בירידה אל חורשת "גת-שמנים" ונדון כאן במאבק חסר הפשרות בישוע ודומיו - האם בא מצד החכמים או מצד הכהנים? נגיע אל החומות, נקיף את "הר-הבית" ונגיע ל"מרכז-דוידסון", שם נשמע על שליטתם של הצדוקים בעבודת הקורבנות בבית המקדש והמאבק על הסנהדרין

 • נקודות איסוף נוספות - ב"מבשרת ירושלים" ובכניסה לעיר
 • משך ההליכה הרגלית - מצטברת לכארבע שעות עירוניות
 • אופי ההליכה - קלה


סיור מס' 2
יום שלישי, י"ח שבט (29.1.13)
בהדרכת ד"ר חגי עמיצור

נדודי הסנהדרין 
בין שפרעם ור' יהודה בן בבא
קבר ר' יהודה בן בבא, מעשרה הרוגי מלכותהיום ניגלה אל הגליל המערבי, יחד עם "הסנהדרין" שלאחר החורבן, ובעקבות כשלון מרד "בר-כוכבא", ונתחיל את סיורנו בחרבת "אושא" ולאחריה בבית הכנסת העתיק ב"שפרעם", ובמערה שביניהם - מערת "רבי יהודה בן בבא" (מעשרה הרוגי מלכות), נדבר על "אבן השבת" ונספר את סיפור המאבק על סמיכת החכמים. את המשך היום נעשה ב"בית-שערים" וסביבתה, שם נדון באריכות בתקופת רבי יהודה הנשיא ובמורשתו לדורות. נבקר בעיר העליונה של "בית-שערים", בבית הכנסת של רבי, ובביתו, ובבית הוועד הגדול, שם התכנסה הסנהדרין

 • נקודת איסוף נוספת - ב"יוקנעם"
 • משך ההליכה הרגלית - שעתיים ב"שפרעם" וכשעה וחצי ב"ציפורי"
 • אופי ההליכה - בינונית


סיור מס' 3
יום שלישי, ב' אדר (12.2.13)
הפסיפס בבית הכנסת בחמת טבריהבהדרכת ד"ר אייל דודסון

יהודים ורומאים בגליל התחתון 
אל מערכות המים המשוכללות, הוילות ובתי הכנסת
נתחיל את היום בסיור מקיף בעיר "ציפורי" וסביבתה - עיר שנבנתה במתכונת רומית והיוותה את מרכז החכמים. נראה את מערכות המים המשוכללות, את בתי הכנסת של העיר, נהלך ברחובותיה ונבקר בווילות אשר בעיר. ניסע מכאן ונגיע ל"טבריה" העתיקה, נבקר בבית הכנסת ב"חמת" ובחפירות העיר הרומית. נחוש את חיי העיר, יחד עם התנאים והאמוראים במקומות בהם התרחשו, נבקר בבתי המרחץ שבעיר, במקום מושבה של הסנהדרין ועוד... ואת היום נסיים בארוחה משותפת באחת מהמסעדות שעל שפת הכינרת (הארוחה המשותפת אינה כלולה בעלות הסיור)

 • נקודת איסוף נוספת - ב"יוקנעם"
 • משך ההליכה הרגלית - כשעה וחצי ב"ציפורי" וכשעתיים וחצי ב"טבריה"
 • אופי ההליכה - קלה


סיור מס' 4
יום שלישי, ט"ז אדר (26.2.13)
בהדרכת ד"ר אייל דודסון

"לגאולת ירושלים הקדושה" 
שחזור בית הכנסת באום אל-קנטירמסע אל הגולן היהודי
היום נצא אל הגולן ונלמד על התפתחות היישוב היהודי ב"רמת-הגולן" מ"גמלא" של בית שני ועד הכיבוש הערבי. את ראשית היום נתחיל בתצפית על "חמת-גדר" ואל העיר "גדרה" שב"גלעד". משם נמשיך בנסיעה ל"אום אל-קנטיר" - שם מחדשים ומשחזרים כיום, את בית-הכנסת המפואר. משם נמשיך אל בית הכנסת ב"דיר-עזיז" והמעיין שלידו. לאחריו ניסע לתצפית לעבר העיר "גמלא" ונמשיך לגיחה מרעננת ל"מפל-דבורה" אשר ב"נחל-ג'ילבון" כשבדרכנו נעבור בכפר החרב "דבורה" - מקום בית מדרשו של רבי אלעזר-הקפר. נסיים את היום בביקור כפר התלמודי ב"קצרין"

 • נקודות איסוף נוספות -  לאורך מסלול הנסיעה מהמרכז לצומת "צמח"
 • משך ההליכה הרגלית - כשעה וחצי
 • אופי ההליכה - בינונית


סיור מס' 5
יום שלישי, כ"ג אדר (5.3.13)
בהדרכת ד"ר אייל דודסון

היהדות הפרושית 
אל דרך החכמים בגליל העליון
בקעת איילת השחרלאחר יציאה מוקדמת, נגיע לשולי "הר-מירון" ולאחר הנסיעה הארוכה צפונה נצא ל"חילוץ עצמות" לסיור רגלי קצר אל "חורבת-שמע" ונגיע אל הראשון מבתי -הכנסת העתיקים הגליליים, בהם נבקר היום. נרד מההר בנסיעה, ונגיע אל נסתרות "מירון". נצא לסיור רגלי מרתק, אל בית הקברות העתיק ובית-הכנסת העתיק. לאחר שהתבשמנו מאווירת הקדושה המורגשת בחלל "מירון" והרשב"י, נמשיך לכפר הציורי "גוש-חלב". נשוטט בין סמטאותיו ובין בתי-הכנסת העתיקים בכפר ובשוליו, ונשמע על דרך חייהם של קנאי הגליל. נעלה מכאן באוטובוס ל"רמת-דלתון" ונחצה את יערות "בירייה" בדרכנו אל "עמק-החולה" ולבקעת "איילת-השחר". חווית היום מחכה לנו בטיול ג'יפים בעלייה לבית-כנסת עתיק הנמצא בפינה נידחת בין ההרים - "חורבת-מרות", השוכן כיום בלב שטח אש פעיל, ויש אומרים שזהו בית מדרשו של "ריש לקיש" (טיול הג'יפים אינו כלול בעלות הסיור)

 • נקודות איסוף נוספות - לאורך מסלול הנסיעה מהמרכז ל"הר-מירון"
 • משך ההליכה הרגלית - כשעתיים ב"הר מירון", וכשעתיים בנסתרות "מירון"
 • אופי ההליכה - קלה עד בינונית


סיור מס' 6
יום שלישי, ח' ניסן (19.3.13)
בהדרכת ז'אבו (זאב) ארליך

בעלי ברית או אויבים? 
ל"ארץ השומרונים"
דיר קלעהנתחיל את היום בתצפית מהיישוב "מגדלים" - על ה"סרטבא" ונשמע איך "קילקלו הכותים" כמסופר במסכת ראש-השנה. בדרכנו ללב השומרון נעבור בנסיעה בכפר "חווארה" מקום מושבו של סנבלט, שהיה ממנהיגי השומרונים בתקופת שיבת ציון. לאחר מכן נעלה אל "הר-גריזים" שם הייתה עיר השומרונים ובית מקדשם. (האתר החדש של רשות הטבע והגנים). נבקר גם ב"מוזיאון-השומרונים" בהנהלתו של יפת הכהן השומרוני, ונשמע ממנו על העבר והעתיד של העדה המיוחדת הזאת. בהמשך היום נבקר ב"חורבת-סמארה" - ישוב שומרוני עתיק במערב השומרון. נסיים את היום בהסבר על המאבק הקיומי של השומרונים כנגד הכובשים בכל הדורות. נגיע לתצפית וביקור ליד "פדואל" "בדיר-קלעה" - "המרפסת של המדינה"

 • נקודת איסוף נוספת - ב"אריאל"
 • משך ההליכה הרגלית - קטעי ההליכה היום, קצרות ומקומיות
 • אופי ההליכה - קלה


 •  לפרטים הטלפון הירוק: 02-9974222
עבור לתוכן העמוד