מחסום נחל עוז
צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
  תמונת תצוגה
  מחסום נחל עוז

  מחסום נחל עוז

  גבעת האו"ם בוואדי עוז

  בגבול האוטונומיה הפלסטינית בצפון חבל עזה נקבעו מעברים בין האוטונומיה לבין ישראל: על כביש החוף (דרך 4) הוצב מחסום ארז – כשם הקיבוץ שבמזרח, והפלסטינים מכנים אותו מעבר בית חאנּון; על כביש עזה-באר שבע (דרך 25) הוצב מחסום נחל עוז- כשם הקיבוץ הסמוך, והוא מכונה גם מעבר סַגַ'עִיֶּה.

  בשנת 1943 התיישב כאן קיבוץ בארות יצחק. קיבוץ זה הותקף ונהרס במלחמת העצמאות, וכל שנותר ממנו הוא מגדל המים שלו לשעבר. הקיבוץ שב ונבנה לאחר המלחמה מצפון למושב בני עטרות (וילהלמה)

  בשנת 1951 הוקמה כאן היאחזות נח"לאים א, ההיאחזות הראשונה של הנח"ל. תחילה ניתן לה השם 'מול עזה', אך ועדת השמות העדיפה את השם נחל עוז: המילה 'נחל' מרמזת על מקימיו, ו'עוז' מסמלת את תעוזתם בהגנת גבול המדינה. במרוצת השנים נשתכחו משמעות השם נחל עוז ומקורו, ויעיד על כך תרגומו ללועזית ולערבית בתמרור שהוצב בצומת סעד, מזרחה מכאן: ואדי עוז.

  עד מלחמת ששת הימים ישבו במגדל העץ שבמחסום נחל עוז חיילי כוח האו"ם. כוח זה הוקם אחרי מלחמת קדש והוצב לאורך גבול ישראל-מצרים בין רפיח לאילת.

  בשנת 1967, עם כיבוש רצועת עזה, נטש כוח האו"ם את עמדותיו. לרגלי מחסום נחל עוז התנשאה גבעה של פחיות בירה מרוקנות. במשך עשר שנים ויותר הן הוטלו דרך קבע ממרומי מגדל התצפית ונערמו לרגליו עד שהגיעו כמעט לכדי גובהו.

  באדיבותה של הוצאת צבעונים, ת.ד. 4305, י-ם, 91046, טל': 02-5700996

  מתוך הספר: רגע של מקום של - יהודה זיו

  עבור לתוכן העמוד