כביש הקסטל
צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
  תמונת תצוגנ
  כביש הקסטל

  כביש הקסטל

  שבעה שמות למעלֵה שבע האחיות

  בצדם המערבי של הרי ירושלים העשוי סירוגין של שלוחות ועמקי נחל עלו במרוצת הדורות נתיבים אחדים ממישור החוף והשפלה לעבר ירושלים. נתיבים אלו התכנסו תחילה בקריית יערים המקראית, ששמה נשתבש בערבית לקַרְיַת אֶל-עִנַבּ ולימים הוענק לה הכינו אבו ע'וש.

  מקריית יערים נמשך תוואי אחד בלבד מזרחה בואכה ירושלים, הוא דרך העגלות הישנה המטפסת במעלה הר מעוז (הקסטל(, יורדת ממנו בתלילות אל עמק נחל שורק וחוזרת ועולה משם במעלה רומאים אל ירושלים.

  כביש הקסטל סלול על עקלתון (סֶרפֶּנטינה) של דרך רומית סלולה. שם הכפר הערבי לשעבר, אֶל קַסְטַל, מלמד על castellum(מצודה) שנבנה באותה העת בראש ההר להגנת המעלה. אך אין ספק כי המעלה עצמו קדום הרבה יותר: אפשר שהוא גֹּרן נכון (שמ"ב ו 6) או גֹּרן כידון (דה"א יג 9), שהרי 'גורן' משמעותה משטח סלע חלק. נראה כי משום כך כינו ערביי המקום את הקטע היורד מהר מעוז מזרחה בשם שִעְבּ אֶ-רֻּחָ'אם (מעלה השיש). נתיב זה שימש להעלאת ארון האלוקים מגבעת קריית יערים אל עיר דוד בירושלים, ואולי הוא המכונה נוקבתא דבנימין (מעלה בנימין) במדרש בראשית רבה (לג ו).

  דוד ילין כינה את עקלתון הכביש שלשלת (מטעמי המקרא) או לוֹלָבָה (בורג). ילדי מוצא הראשונים קראו לו בשם המקראי הֶעָקֹב (יש' מ 4). הבריטים בימי ממשלת המנדט הם שהכתירו אותו בכינו seven sisters- שבע האחיות, המשמש בפינו עד היום.

  לפי אחת מאגדות המיתולוגיה היוונית, מקור הכינוי הזה בקבוצת הכוכבים המקראית כִּימָה (עמוס ה 8). בימי קדם קראו לה היוונים בשם פְּלֵיאדות (Pleiades) לזכר שבע בנות פְּלֵיאוֹנָה.

  בבריטניה מקובל להעניק את הכינוי seven sistersלאותה קבוצת כוכבים וגם לכל תופעה קבוצתית בנוף – סוללת תותחים, חורשת עצים קשישים או שורה רצופה של כיפות בראש צוקי חוף. עיירה בדרום וֵילס, שגם היא יושבת על קטע עקלתון על כביש רומי, מכונה seven sisters, ובית חווה סמוך הבנוי בצד אותו עקלתון על תלולית שרידיו של מחנה רומי נושא את השם הוולשי – ton-y-castell(הר הקסטל).

  בשימושו היום-יומי של כינוי מיובא זה, שמוצאו ומשמעותו נשתכחו בינתיים, צומחים לו פירושים עממיים חדשים לבקרים.

  העגלונים- ולימים הנהגים- טרחו להפעיל כאן את בלמי רכביהם בכל עיקול, בייחוד בירידה התלולה, ולאחר שעברו בו נשמו לרווחה והיו משמיעים 'קללת אחות' עסיסית – וחוזר חלילה שבע פעמים. בראש העקלתון נבנה 'מעון הרופא', בית אבות של הסתדרות הרופאים בישראל, ובצד 'הרופא' יש כאן 'שבע אחיות'.

  מתוך הספר: רגע של מקום של - יהודה זיו

  באדיבותה של הוצאת צבעונים, ת.ד. 4305, י-ם, 91046, טל': 02-5700996

  עבור לתוכן העמוד