נחל נחשון
צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
  תמונת תצוגנ
  נחל נחשון

  נחל נחשון (ואדי עלי)

  חג ה'ממונע' הראשון בירושלים

  הדרך משער הגיא במעלה נחל נחשון (ואדי עַלי) הייתה לנתיב ראשי בין ירושלים ליפו רק למן המאה השמינית, כשבנו המוסלמים את רמלה.הם עשו אותה עיר מחוז ולימים אף בירת מערבה של ארץ ישראל – מעמד שעד אותה העת שימשה בו לוד הסמוכה, ומאז ניטל ממנה לצמיתות. אך גם לפני כן כבר השתמשו בדרך זו מפעם לפעם, ויעידו על כך אבני השפה של כביש רומי שנחשפו בשער הגיא עם הרחבת הכביש בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל. בשנת 1860 בנה מושלה הטורקי של ירושלים, סוּראיה באשא, שבעה עשר מצדים לאורך הדרך בין עירו לבין יפו כדי להגן על העוברים בה – מהלך יומיים, והושיב בהם משמרות של שוטרים רכובים. המצד השלושה עשר (ח'רבת חַרְסִיס) ניצב עד היום מאחורי תחנת הדלק של שער הגיא בצד דרך דיפנבקר. בשנת 1869, בדרכו אל טקס חנוכת תעלת סואץ, ביקר בארץ קיסר אוסטריה-הונגריה פרנץ יוזף – הקיסר הנוצרי האירופי הראשון שבא לכאן מאז מסעי הצלב. באותה השנה נסלל בין יפו לירושלים כביש מודרני ראשון, וכך הוכשרה הדרך לנסיעת עגלות.

  עיריית ירושלים יזמה אז גם את הקמת ח'אן באב אל ואד – "בית מלון ובית שתיית קאפפע [קפה]". חשיבותו של פונדק דרכים זה פחתה עם סלילת מסילת הברזל מיפו לירושלים בשנת 1892, והוא ניטש כליל משהחלו גם מכוניות עולות במעלה שער הגיא ומגיעות לירושלים.

  העיתון הירושלמי 'החבצלת' מיום 3 באפריל 1908 הביא לקוראיו "חדשה אשר לא נהייתה עוד בארץ הקודש": "האדון טשארלס גלידדען מבּאָסטאן, אחד מהאורחים החדשים שביקרו את עירנו, הביא עמו מחוץ לארץ אויטומוביל, אשר עלה בו מחיפה ליפו ומיפו הנה. ויטייל בו מסביב לעיר הקודש איזו ימים."

  אין ספק שבימי שלטון הטורקים היה ביקורו של אותו תייר בירושלים ברכבו הפרטי בחג הפורים חדשה מרעישה ואפשר לראות בכך את חג ה'ממונע' הראשון בירושלים.

  לאחר מלחמת העולם הראשונה לא חודשה פעילותו של ח'אן באב אל ואד, ומאז הוא עומד נטוש. כביש האספלט הראשון נסלל כאן לאחר שנתמנה לורד פלומר בשנת 1925 לנציבה העליון השני של פלשתינה (א"י). הוא הפנה את יזמתו אל תחום העבודות הציבוריות בניסיון לפתור את בעיית חוסר העבודה בארץ. בשנת 1953 נבנתה פה תחנת דלק. בבניין הסמוך התגוררה משפחתו של בעל הזיכיון, וקומת הקרקע שלו שימשה בית קפה עד 1948.

  שער הגיא הוא פתחו של ואדי עַלי, שבמעלהו עובר היום הכביש המהיר (דרך 1), אך המקום הוסיף לשמש צוואר בקבוק בדרך אל ירושלים עד מלחמת העצמאות. לאחר שנסתיימה המלחמה קבעה ועדת השמות הממשלתית לואדי עַלי את שם המבצע העיקרי והחשוב לפריצת הדרך אל הבירה הנצורה (אפריל 1948) – נחל נחשון.

  במתוך הספר: רגע של מקום של - יהודה זיו

  אדיבותה של הוצאת צבעונים, ת.ד. 4305, י-ם, 91046, טל': 02-5700996

  עבור לתוכן העמוד