מחלף מסובים
צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
  תמונת תצוגנ
  מחלף מסובים

  מחלף מסובים

  היכן מקומה המקורי של בני ברק?

  דרך לוד (דרך 461, דרך סַלַמֶה לשעבר) המחברת את דרום תל אביב עם יהוד חוצה את כביש גהה (דרך 4) ליד מקומו של הכפר אֶל-חֵ'ירִיָּה, שישב כאן עד מלחמת העצמאות. על מקומו מתנשאים היום הררי האשפה של מזבלת חירייה האזורית.

  שמו הערבי של הכפר קשור במעשה מימי הטורקים: פקידים בטָאבּוּ (מרשם הקרקעות) נתנו עיניהם בשפע אדמותיו של הכפר, אשר השתרעו במזרח עד מושב מַעַשֹ של היום (מדרום לפתח תקווה) ועד תל אַבּוּ זֵיתוּן שבצפונה של שכונת פרדס כ"ץ על גדות הירקון. באמצעות קוֹּשָנִים (תעודות רישום) מזויפים תבעו לעצמם נתחים מקרקעות הכפר, אך עורך דין ממולח ששכרו אנשי הכפר חשף את התביעה השקרית. את שמחתם על הניצחון ביטאו בכינוי החדש שנתנו לכפרם – אֶל-חֵ'ירִיֶה (המוצלחת). הכינוי אושר כשם רשמי רק בימי המנדט, בשנת 1929. היגוי אשכנזי שגוי על השם- חֻרִיֶּה (חירות) – הוליד פירוש עממי אחר: לכאורה בחרו בו תושבי הכפר מרוב שמחה על מהפכת 'הטורקים הצעירים'.

  שמו הראשון של הכפר היה בעצם אִבְּן-אִבְּרָאק (בן הברקים), כשמו של התל הסמוך, הנמוך והשטוח שבדרום מערב המחלף. ככל הנראה נשמר כאן שמה של בני ברק הקדומה, ומקובל לזהות בתל זה את מקומה לשעבר.

  העיר בני ברק בת ימינו, המרוחקת מרחק ניכר ממנו, נושאת היום את השם ההיסטורי רק משום שהוקמה על אדמות שנרכשו מתושבי הכפר.

  לצומת – שלימים הפך למחלף סואן – ניתן השם מסובים, שם היסטורי למהדרין, לזכר "מעשה ברבי אליעזר ורבי יהושע ורבי אלעזר בן עזריה ורבי עקיבא ורבי טרפון שהיו מסובין בבני ברק והיו מספרים ביציאת מצרים כל אותו הלילה, עד שבאו תלמידיהם ואמרו להם: רבותינו, הגיע זמן קריאת שמע של שחרית."

  מתוך הספר: רגע של מקום של - יהודה זיו

  באדיבותה של הוצאת צבעונים, ת.ד. 4305, י-ם, 91046, טל': 02-5700996

  עבור לתוכן העמוד