דרך 4 כביש גהה
צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
  תמונת תצוגנ
  דרך 4 כביש גהה

  דרך 4

  כביש גהה

  הכביש הארצי (דרך 4) הנמשך מצומת רעננה דרומה חוצה את הכביש השחור (דרך 481) במחלף גהה. תחילה היה כאן צומת גהה, ומטבע הדברים נטל ממנו גם הכביש הארצי את שמו, והוא מכונה בפי כול כביש גהה. יש המשתמשים בכינוי זה אפילו בין צומת חדרה למחלף ראשון לציון, והמהדרין מכנים כך גם את הקטע שבין צומת גלילות למחלף מורשה, אף כי למעשה הריהו חלקו המערבי של כביש חוצה שומרון (דרך 5).

  על מקור השם צומת גהה מספרים: בשעתו ניצב כאן בצד הכביש, בעיבורה של קריית מטלון, בית חולים לחולי נפש. לפי הכתוב "לב שמח ייטיב גהה" (משלי יז 22) נקרא המוסד בשם 'גהה' (מַרפא). כשהחלו כאן בשנות השישים עבודות סלילתו של הכביש הארצי – תחילה לעבר צומת השבעה שבדרום – הגיש מפעיל דחפור חשבון על עבודות העפר שעשה. בהעדר שם לאתר העבודה כינה אותו לתומו צומת גהה. אף שגהה העתיק זה מכבר את מקומו, והיום הוא מצוי ליד בית החולים רבין (בילינסון לשעבר), הוענק שמו לצומת הנבנה בשכנות, ובסופו של דבר גם לכביש היוצא ממנו דרומה ולימים אף צפונה.

  השם כביש גהה נעשה מקובל, ואפילו ועדת השמות הממשלתית, שבדרך כלל נמנעת מקביעת שמות לכבישים, אישרה אותו כשם הרשמי של המחלף.

  השם נתפרסם עד כדי כך שגם מושב גֵיאה מדרום לאשקלון נקרא היום בפי רבים בשם גהה.

  והיה מי שאמר: "גהה הוא ראשי התיבות גידול הכבישים הארציים".

  מתוך הספר: רגע של מקום של - יהודה זיו

  באדיבותה של הוצאת צבעונים, ת.ד. 4305, י-ם, 91046, טל': 02-5700996

  עבור לתוכן העמוד