נתניה
צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
  תמונת תצוגה
  נתניה

  נתניה

  מעשה בנתן שלא נתן

  בדרך קודמיהם שייסדו בשנת 1901 את המושבה כפר תבור הלכה עוד חבורת צעירים מבני המושבות הוותיקות. הם התארגנו באגודה להתיישבות, שנקראה 'בני בנימין' על שם בנימין אדמונד דה-רוטשילד, 'הנדיב הידוע', מתוך כוונה מפורשת לזכות בסיועו. בשלהי 1928 הקימו מושבת פרדסים בחוף עמק חפר, וכיוון ששמו של רוטשילד לא הביא להם את התמיכה המקווה יצא יושב ראש האגודה עובד בן-עמי למסע התרמה בקרב יהודי ארצות הברית.

  בבית המלון שבו התאכסן עיין בעיתון האידי פאָרוועֶרטס ומצא בו ברכה ליום הולדתו של המיליונר היהודי נתן שטראוס. בן-עמי מיהר לשלוח זר סחלבים וברכה נלהבת מטעם יישוב צעיר חדש בארץ ישראל שבחר בשם נָתָנְיָה כמתנת הוקרה לשטראוס. הוא לא ידע כי שטראוס, שנתפרסם בתרומותיו לרווחת היהודים ובין השאר הקים את בתי הבריאות על שם נתן ולינה שטראוס, התנגד מתוך עיקרון לציונות, שהייתה עלולה, לדעתו, להחריף את האנטישמיות. שטראוס קיבל בשמחה את הברכה, אך לא נתן לנתניה אף פרוטה אחת.

  לימים שונה היגוי שמה, ובמקום נָתָנְיָה הוא עתה נְתַנְיָה, כלומר, ה' נתן.

  גם בלי סיוע מן החוץ גדלה נתניה ונתרחבה, בייחוד בימי מלחמת העולם השנייה, כשנעשתה מרכז לליטוש יהלומים. במלאות לה עשרים שנה הייתה העירייה הראשונה שהוכרזה בישראל, אך לאמתו של דבר נהגה המושבה נתניה כבר מיומה הראשון בגינוני עיר, ועובד בו-עמי שעמד בראשה נשא את התואר 'ראש העיר'.

  לא כל תושביה ששו על עירוניותה המוצהרת בטרם עת. בארכיונה שמור מכתב תלונה על בור שופכין שעלה על גדותיו, ששלח אחד מתושביה אל "המהנדס האירוני".

  מתוך הספר: רגע של מקום של - יהודה זיו

  באדיבותה של הוצאת צבעונים, ת.ד. 4305, י-ם, 91046, טל': 02-5700996

  עבור לתוכן העמוד