כנרת - החווה, המושבה והקבוצה
צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

checked
  תמונת תצוגה
  כנרת - החווה, המושבה והקבוצה

  כינרת

  החווה, המושבה והקבוצה

  מי נתן את השם?

  גם את שם הימה דרשו רבותינו (מגילה ו' ע"א): "למה שמה כינרת? דמתיקי פירהא כקלא דכנרי, די מהני למאן דשמע קליה" (שמתוקים פירותיה כקול הכינור, המהנה את מי ששמע קולו).כינר הוא פרי- השיזף או הקנרס – ואכן הנוסח המקורי של מדרש זה (לפי 'דקדוקי סופרים') היה "דמתיקין פירהא ככינרא", ואפשר כי מי שראה בכך כוונה לכינור הוסיף כאן בטעות גם "כקלא" (כקול).לאחד הפרשנים באותו עניין לא נראתה השוואה זו: "וקשה להלמו – דימה מתיקות הפרי אצל מתיקות כלי שיר כינור."

  ככל הנראה אותה השוואה מאוחרת היא שהולידה גם את דימוייה המקובלים האחרים של הכינרת לכינור. בעלי נפש רומנטית שמעו את קולו עולה מתוך שכשוך גליה, ואילו המרובעים שבחבורה דימו אותה לכינור לפי צורתה.

  גלגול דומה עבר שמה של ציפור השיר מן האיים הקנאריים: בשל קולה הערב מקובל לכתוב את שמה כַּנרית. אלא שאין כל קשר לשוני בין שמם של איים אלו ובין הציפור שהוציאה להם מוניטין.

  מקור השם ברומי העתיקה, שהייתה מייבאת מן האיים האלה מין מיוחד של כלבים מגודלים. וכיוון שכלב ברומית הוא קאניס (canis), נקראה קבוצת האיים בשם קַנָארְיָה (איי הכלבים), ואין בינו ובין 'כינור' ולא כלום.

  השימוש בשם המקראי כינרת נתחדש בשנת 1908 כאשר המשרד הארץ-ישראלי ביזמת מנהלו ארתור רופין הקים כאו חווה להכשרת פועלים חקלאיים. יהושע רדלר פלדמן – שנודע בכינוי ר' בנימין – היה מנהל החשבונות הראשון של החווה. לבקשתו הציע לו ידידו ש"י עגנון שם למקום: חצר כינרת, שנה לאחר מכן ייזדה חברת יק"א (jewish Colonization Association) בצד החווה את המושבה כינרת, ועל פי דוגמת דגניה הסמוכה הוקמה בשנת 1913 מדרום לחצר ולמושבה גם קבוצת כינרת.

  מתוך הספר: רגע של מקום של - יהודה זיו

  באדיבותה של הוצאת צבעונים, ת.ד. 4305, י-ם, 91046, טל': 02-5700996

  עבור לתוכן העמוד